🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

1 / 2
Martin DX1AE Lefty Sitka Spruce - Natural
The DX1AE acoustic-electric guitar features a D-14 platform and a Dreadnought body design that produces the rich, dynamic sound and look that Martin is known for. Pairing the solid Sitka spruce top with mahogany-grained high pressure laminate (HPL) back and sides, the DX1AE Mahogany features Fishman electronics and a non-cutaway style body, sure to please any level of player.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | High Pressure Laminate |
| Neck Material: | Rust Birch Laminate |
| Fingerboard Material: | FSC® Certified Richlite |
| Body Shape: | D-14 Fret Cutaway |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | Performing Artist w/ High Performance Taper |
| Scale Length: | 25.4" |
| Bracing: | Non-Scalloped X Brace |
| Nut: | 1 3/4" White Corian |
| Electronics: | Fishman Sonitone |
| Case: | None |
$209.65
Original: $599.00
-65%Martin DX1AE Lefty Sitka Spruce - Natural—
$599.00
$209.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The DX1AE acoustic-electric guitar features a D-14 platform and a Dreadnought body design that produces the rich, dynamic sound and look that Martin is known for. Pairing the solid Sitka spruce top with mahogany-grained high pressure laminate (HPL) back and sides, the DX1AE Mahogany features Fishman electronics and a non-cutaway style body, sure to please any level of player.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | High Pressure Laminate |
| Neck Material: | Rust Birch Laminate |
| Fingerboard Material: | FSC® Certified Richlite |
| Body Shape: | D-14 Fret Cutaway |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | Performing Artist w/ High Performance Taper |
| Scale Length: | 25.4" |
| Bracing: | Non-Scalloped X Brace |
| Nut: | 1 3/4" White Corian |
| Electronics: | Fishman Sonitone |
| Case: | None |























