
Martin GPCPA4 Sitka Spruce - Natural
The sustainably sourced Martin GPCPA4 is one of many ideal Martin acoustics for the working musician. Ā It is a Sitka Spruce over Sapele Grand Performance acoustic with scalloped X bracing. Ā The GPCPA4 features a Richlite bridge and fretboard, promoting the manufacturing of musical instruments with sustainably sourced materials. Ā Onboard, Fishman analog electronics allow the GPCPA4 to be run into a DI or mix console. Ā This Martin is made in Nazareth, PA, and comes in a hardshell case. Ā The GPCPA4 is ready for the road and comes loaded with traditional Martin body and depth.Ā
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Sapele |
| Neck Material: | Select Hardwood |
| Fingerboard Material: | FSCĀ® Certified Richlite |
| Body Shape: | Grand Performance 14 Fret Cutaway |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | Performing Artist w/ High Performance Taper |
| Scale Length: | 25.4" |
| Bracing: | Scalloped X Brace |
| Nut: | 1 3/4" White Corian |
| Electronics: | Fishman F1 Analog |
| Case: | Ply Hardshell |
| Ā | |
Original: $1,499.00
-65%$1,499.00
$524.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The sustainably sourced Martin GPCPA4 is one of many ideal Martin acoustics for the working musician. Ā It is a Sitka Spruce over Sapele Grand Performance acoustic with scalloped X bracing. Ā The GPCPA4 features a Richlite bridge and fretboard, promoting the manufacturing of musical instruments with sustainably sourced materials. Ā Onboard, Fishman analog electronics allow the GPCPA4 to be run into a DI or mix console. Ā This Martin is made in Nazareth, PA, and comes in a hardshell case. Ā The GPCPA4 is ready for the road and comes loaded with traditional Martin body and depth.Ā
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Sapele |
| Neck Material: | Select Hardwood |
| Fingerboard Material: | FSCĀ® Certified Richlite |
| Body Shape: | Grand Performance 14 Fret Cutaway |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Neck Profile: | Performing Artist w/ High Performance Taper |
| Scale Length: | 25.4" |
| Bracing: | Scalloped X Brace |
| Nut: | 1 3/4" White Corian |
| Electronics: | Fishman F1 Analog |
| Case: | Ply Hardshell |
| Ā | |























