
Martin OM-21 Special With Ebony Bridge Pins And OHSC - Used
This Martin OM-21 Special shows little signs of wear but has a minor scratch & ding on the head stock.
Martin OM style guitars incorporate a longer scale and wider nut than a OO or OOO, making them a great choice for fingerstyle players who want ease of chordal playability. This OM-21 takes the OOO-14 style body, here with an ambertone shaded Sitka Spruce top, and a mahogany neck, with a slim "High Performance" profile - the definitive feature of the 21, versus the OM-28.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | East Indian Rosewood |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Scale Length: | 25.4" |
| Electronics: | None |
| Case: | TKL Original Hardshell |
| Weight: | 4lbs 1.5oz |
Original: $1,949.00
-65%$1,949.00
$682.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Martin OM-21 Special shows little signs of wear but has a minor scratch & ding on the head stock.
Martin OM style guitars incorporate a longer scale and wider nut than a OO or OOO, making them a great choice for fingerstyle players who want ease of chordal playability. This OM-21 takes the OOO-14 style body, here with an ambertone shaded Sitka Spruce top, and a mahogany neck, with a slim "High Performance" profile - the definitive feature of the 21, versus the OM-28.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | East Indian Rosewood |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Scale Length: | 25.4" |
| Electronics: | None |
| Case: | TKL Original Hardshell |
| Weight: | 4lbs 1.5oz |























