
Reverend Airwave 12 String - 3 Tone Burst
Larger than life tone and style, not larger than life problems. The bridge is fully intonateable for all 12 strings – independently – chords are always in tune and sound sweeter than you’d expect. The wide nut provides spacing for the extra strings, and the shorter 24-3/4” scale length provides lower string tension. Easier chording means it’s easier to get that shimmer.
Specs
| Body Material: | Semi-Hollow Korina, Solid Spruce Top |
| Neck Material: | Five piece Korina/Walnut |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Controls | Volume, Tone, Bass Contour, 3-Way |
| Fret Size: | 22 Medium Jumbo |
| Bridge: | Independant Intonation |
| Bridge Pick-up: | CP-90 |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | CP-90 |
| Scale Length: | 24-3/4" |
| Nut: | 1-3/4" Wide Graphite |
| Finish | 3 Tone Burst |
| Case: | None |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Larger than life tone and style, not larger than life problems. The bridge is fully intonateable for all 12 strings – independently – chords are always in tune and sound sweeter than you’d expect. The wide nut provides spacing for the extra strings, and the shorter 24-3/4” scale length provides lower string tension. Easier chording means it’s easier to get that shimmer.
Specs
| Body Material: | Semi-Hollow Korina, Solid Spruce Top |
| Neck Material: | Five piece Korina/Walnut |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Controls | Volume, Tone, Bass Contour, 3-Way |
| Fret Size: | 22 Medium Jumbo |
| Bridge: | Independant Intonation |
| Bridge Pick-up: | CP-90 |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | CP-90 |
| Scale Length: | 24-3/4" |
| Nut: | 1-3/4" Wide Graphite |
| Finish | 3 Tone Burst |
| Case: | None |















