đ Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

1 / 2
Reverend Airwave 12 String - Midnight Black
Larger than life tone and style, not larger than life problems. The bridge is fully intonateable for all 12 strings â independently â chords are always in tune and sound sweeter than youâd expect. The wide nut provides spacing for the extra strings, and the shorter 24-3/4â scale length provides lower string tension. Easier chording means itâs easier to get that shimmer.
Specs
| Body Material: | Semi-Hollow Korina - Solid Spruce Top |
| Neck Material: | 5-Piece Korina/Walnut |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | CP90 Bridge |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | CP90 Neck |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Nut: | 43mm" Boneite |
| Bridge: | Independent Intonation |
| Finish | Midnight Black |
| Case: | None |
$1,299.00
Reverend Airwave 12 String - Midnight Blackâ
$1,299.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Larger than life tone and style, not larger than life problems. The bridge is fully intonateable for all 12 strings â independently â chords are always in tune and sound sweeter than youâd expect. The wide nut provides spacing for the extra strings, and the shorter 24-3/4â scale length provides lower string tension. Easier chording means itâs easier to get that shimmer.
Specs
| Body Material: | Semi-Hollow Korina - Solid Spruce Top |
| Neck Material: | 5-Piece Korina/Walnut |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | CP90 Bridge |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | CP90 Neck |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Nut: | 43mm" Boneite |
| Bridge: | Independent Intonation |
| Finish | Midnight Black |
| Case: | None |















