
Reverend Billy Corgan Signature - Satin Silver Burst
When you set out to do something this epic, you don't repeat yourself. A fresh design with classic and modern elements that come together in a unique way. The raised center section with thinner wings and strategic chambers under the pickguard add resonance and reduce weight, while a string-thru body bridge provides maximum sustain and percussive attack. Railhammer Billy Corgan Signature Pickups meld P90 snap with humbucker chunk, and no hum! And, finally, the body is topped with a segmented aluminum pickguard for a modern, yet timeless look. Let this guitar inspire you.
Specs
| Body Material: | Korina Solidbody |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Controls | Volume, Tone, Bass Contour, 3-Way |
| Fret Size: | 22 Medium Jumbo |
| Bridge: | Flatmount, String-thru Body |
| Bridge Pick-up: | Railhammer Billy Corgan Signature |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Railhammer Billy Corgan Signature |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Nut: | 1-11/16" Graphite |
| Finish | Satin Silver Burst |
| Case: | None |
Original: $1,299.00
-65%$1,299.00
$454.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
When you set out to do something this epic, you don't repeat yourself. A fresh design with classic and modern elements that come together in a unique way. The raised center section with thinner wings and strategic chambers under the pickguard add resonance and reduce weight, while a string-thru body bridge provides maximum sustain and percussive attack. Railhammer Billy Corgan Signature Pickups meld P90 snap with humbucker chunk, and no hum! And, finally, the body is topped with a segmented aluminum pickguard for a modern, yet timeless look. Let this guitar inspire you.
Specs
| Body Material: | Korina Solidbody |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Controls | Volume, Tone, Bass Contour, 3-Way |
| Fret Size: | 22 Medium Jumbo |
| Bridge: | Flatmount, String-thru Body |
| Bridge Pick-up: | Railhammer Billy Corgan Signature |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Railhammer Billy Corgan Signature |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Nut: | 1-11/16" Graphite |
| Finish | Satin Silver Burst |
| Case: | None |















