
Reverend Bob Balch Signature - Satin Violin Brown
Designed in collaboration with Bob Balch, riffmeister with stoner rock/fuzz metal progenitors Fu Manchu. The understated elegance belies the hot rod nature of this rock machine, which is based on our acclaimed Sensei platform. Unique features include: beveled body edges, satin finish, and a strategic tone chamber under the pickguard for increased resonance. Railhammer Bob Balch Signature pickups complete the package, featuring ceramic magnets and brass covers/baseplates for a thick tone with enhanced midrange clarity that can handle everything from fuzz riffs to jazz comping.
Specs
| Body Material: | Korina Solidbody |
| Neck Material: | Three-piece Korina |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Controls | Volume, Tone, Bass Contour, 3-Way |
| Fret Size: | 22 Medium Jumbo |
| Bridge: | Tuneomatic with Stop Tail |
| Bridge Pick-up: | Railhammer Bob Balch Signature |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Railhammer Bob Balch Signature |
| Scale Length: | 24-3/4" |
| Nut: | 1-11/16" Graphite |
| Finish | Satin Violin Brown |
| Case: | None |
Original: $899.00
-65%$899.00
$314.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Designed in collaboration with Bob Balch, riffmeister with stoner rock/fuzz metal progenitors Fu Manchu. The understated elegance belies the hot rod nature of this rock machine, which is based on our acclaimed Sensei platform. Unique features include: beveled body edges, satin finish, and a strategic tone chamber under the pickguard for increased resonance. Railhammer Bob Balch Signature pickups complete the package, featuring ceramic magnets and brass covers/baseplates for a thick tone with enhanced midrange clarity that can handle everything from fuzz riffs to jazz comping.
Specs
| Body Material: | Korina Solidbody |
| Neck Material: | Three-piece Korina |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Controls | Volume, Tone, Bass Contour, 3-Way |
| Fret Size: | 22 Medium Jumbo |
| Bridge: | Tuneomatic with Stop Tail |
| Bridge Pick-up: | Railhammer Bob Balch Signature |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Railhammer Bob Balch Signature |
| Scale Length: | 24-3/4" |
| Nut: | 1-11/16" Graphite |
| Finish | Satin Violin Brown |
| Case: | None |















