🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

1 / 2
Reverend Charger 290 Electric Guitar - Oceanside Green
Fat, raw and bluesy but with just the right amount of bite to cut through the mix. This is the workhorse guitar that is clean and twangy enough for country, but thick enough for rock.
Specs
| Body Material: | Korina |
| Neck Material: | Roasted Maple |
| Fingerboard Material: | Roasted Maple |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Fret Size: | 22 Medium Jumbo |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Nut: | 43mm Width - Boneite |
| Bridge Pick-up: | 9A5 |
| Neck Pick-up: | 9A5 |
| Bridge: | Tune-O-Matic with Stop Tail |
| Finish: | Oceanside Green |
| Case: | None |
$999.00
Reverend Charger 290 Electric Guitar - Oceanside Green—
$999.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Fat, raw and bluesy but with just the right amount of bite to cut through the mix. This is the workhorse guitar that is clean and twangy enough for country, but thick enough for rock.
Specs
| Body Material: | Korina |
| Neck Material: | Roasted Maple |
| Fingerboard Material: | Roasted Maple |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Fret Size: | 22 Medium Jumbo |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Nut: | 43mm Width - Boneite |
| Bridge Pick-up: | 9A5 |
| Neck Pick-up: | 9A5 |
| Bridge: | Tune-O-Matic with Stop Tail |
| Finish: | Oceanside Green |
| Case: | None |















