š Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

1 / 2
Reverend Charger HB - Gunmetal
A real workhorse guitar that combines humbucker power with the clarity of a 25.5ā³ scale. Big clear rock tones, warm round cleans, and even some percussive twang with girth.
Specs
| Body Material: | Korina |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Shape: | Medium Oval |
| Fingerboard Radius: | 12ā |
| Bridge Pick-up: | Special H |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Special H |
| Fret Size: | 22, Medium Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 43mm Boneite |
| Bridge: | Tune-O-Matic with Stop Tail |
| Finish | Gunmetal |
| Case: | None |
$799.00
Reverend Charger HB - Gunmetalā
$799.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A real workhorse guitar that combines humbucker power with the clarity of a 25.5ā³ scale. Big clear rock tones, warm round cleans, and even some percussive twang with girth.
Specs
| Body Material: | Korina |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Neck Shape: | Medium Oval |
| Fingerboard Radius: | 12ā |
| Bridge Pick-up: | Special H |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Special H |
| Fret Size: | 22, Medium Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 43mm Boneite |
| Bridge: | Tune-O-Matic with Stop Tail |
| Finish | Gunmetal |
| Case: | None |















