
Reverend Dub King Electric Bass - Tobacco Burst
The Dub King produces the thick, deep tone you'd expect from a short scale neck and semi-hollow body. But unlike most basses of this type, it has excellent clarity and sustain thanks to the five-piece neck and lock down bridge. You can even solo the Split Brick neck pickup for super deep thump, and the split pole design keeps it focused.
Specs
| Body Material: | Semi-Hollow Korina, Solid Spruce Top |
| Neck Material: | 5-piece korina/walnut |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Bridge Pick-up: | Thick Brick |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Split Brick |
| Scale Length: | 30" |
| Nut: | 1-21/32" Graphite |
| Finish | Tobacco Burst |
| Case: | None |
Original: $1,099.00
-65%$1,099.00
$384.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Dub King produces the thick, deep tone you'd expect from a short scale neck and semi-hollow body. But unlike most basses of this type, it has excellent clarity and sustain thanks to the five-piece neck and lock down bridge. You can even solo the Split Brick neck pickup for super deep thump, and the split pole design keeps it focused.
Specs
| Body Material: | Semi-Hollow Korina, Solid Spruce Top |
| Neck Material: | 5-piece korina/walnut |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Bridge Pick-up: | Thick Brick |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Split Brick |
| Scale Length: | 30" |
| Nut: | 1-21/32" Graphite |
| Finish | Tobacco Burst |
| Case: | None |























