
Reverend Eastsider S Signature Electric Guitar - Satin Black
Reverend has teamed up with country/roots-rock guitar legend and Grammy winning artist/producer Pete Anderson to deliver this modern day classic. We took the vintage T platform that Pete has long been associated with, and customized it for you with player approved mods: chambered body, stainless steel saddles, compound radius fretboard (10" to 14"), "R" embossed knobs, and push-pull studio switch (in the tone control) that gives you two more pickup combinations: bridge+neck, and bridge+middle+neck. The ultimate factory hot-rodded hybrid!
Specs
| Body Material: | Chambered Korina |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Bridge Pick-up: | Talnico |
| Middle Pick-up: | Salnico |
| Neck Pick-up: | Salnico |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Nut: | 1-11/16" Graphite |
| Finish | Satin Black |
| Case: | None |
Original: $999.00
-65%$999.00
$349.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Reverend has teamed up with country/roots-rock guitar legend and Grammy winning artist/producer Pete Anderson to deliver this modern day classic. We took the vintage T platform that Pete has long been associated with, and customized it for you with player approved mods: chambered body, stainless steel saddles, compound radius fretboard (10" to 14"), "R" embossed knobs, and push-pull studio switch (in the tone control) that gives you two more pickup combinations: bridge+neck, and bridge+middle+neck. The ultimate factory hot-rodded hybrid!
Specs
| Body Material: | Chambered Korina |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Maple |
| Bridge Pick-up: | Talnico |
| Middle Pick-up: | Salnico |
| Neck Pick-up: | Salnico |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Nut: | 1-11/16" Graphite |
| Finish | Satin Black |
| Case: | None |















