š Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

1 / 2
Reverend Eastsider T Electric Guitar - Satin Powder Yellow
Reverend has teamed up with country/roots-rock guitar legend and Grammy winning artist/producer Pete Anderson to deliver this modern day classic. We took the vintage T platform that Pete has long been associated with, and customized it for you with player approved mods: chambered body, stainless steel saddles, compound radius fretboard (10ā³ to 14ā³), push-pull phase switch (in the tone control), and āRā embossed knobs. This plank may look standard at first glance, but itās factory hot-rodded and stage ready right out of the box!
Specs
| Body Material: | Chambered Korina |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 10-14" |
| Bridge Pick-up: | Talnico Bridge |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Talnico Bridge |
| Scale Length: | 25.5" |
| Bridge: | String-Thru-Body Hardtail |
| Finish | Satin Powder Yellow |
| Case: | None |
$999.00
Reverend Eastsider T Electric Guitar - Satin Powder Yellowā
$999.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Reverend has teamed up with country/roots-rock guitar legend and Grammy winning artist/producer Pete Anderson to deliver this modern day classic. We took the vintage T platform that Pete has long been associated with, and customized it for you with player approved mods: chambered body, stainless steel saddles, compound radius fretboard (10ā³ to 14ā³), push-pull phase switch (in the tone control), and āRā embossed knobs. This plank may look standard at first glance, but itās factory hot-rodded and stage ready right out of the box!
Specs
| Body Material: | Chambered Korina |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 10-14" |
| Bridge Pick-up: | Talnico Bridge |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Talnico Bridge |
| Scale Length: | 25.5" |
| Bridge: | String-Thru-Body Hardtail |
| Finish | Satin Powder Yellow |
| Case: | None |















