
Reverend Flatroc Electric Guitar - Rock Orange
This guitar combines the distinctive upper-mid growl of the Revtron pickup with the classic twang of a 25.5" scale maple neck. The result is a distinctively clean-yet-warm twang with excellent sustain, making it right at home playing rockabilly, blues, or rock.
Specs
| Body Material: | Korina |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Bridge Pick-up: | Revtron |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Revtron |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Nut: | 1-11/16" Graphite |
| Finish | Rock Orange |
| Case: | None |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This guitar combines the distinctive upper-mid growl of the Revtron pickup with the classic twang of a 25.5" scale maple neck. The result is a distinctively clean-yet-warm twang with excellent sustain, making it right at home playing rockabilly, blues, or rock.
Specs
| Body Material: | Korina |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Bridge Pick-up: | Revtron |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Revtron |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Nut: | 1-11/16" Graphite |
| Finish | Rock Orange |
| Case: | None |















