
Reverend Jetstream 390 With Wilkinson Tremolo - Roasted Neck - Korina Burst
Fat, raw, and bluesy but with just the right amount of bite to cut through. Positions 2 and 4 on the pickup selector deliver classic āquackā but with a thicker tonality. An amazing guitar for both clean and distorted tones with enough twang for surf, but thick enough for rock.
Ā
Specs
| Body Material: | Korina |
| Neck Material: | Roasted Maple |
| Fingerboard Material: | Blackwood Tek |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Fret Size: | 22 Medium Jumbo |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Nut: | 43mm Width - Boneite |
| Bridge Pick-up: | 9a5 |
| Middle Pick-up: | 9a5 |
| Neck Pick-up: | 9a5 |
| Bridge: | Wilkinson WVS50 IIK Tremolo |
| Finish: | Korina Burst |
| Case: | None |
Original: $1,099.00
-65%$1,099.00
$384.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Fat, raw, and bluesy but with just the right amount of bite to cut through. Positions 2 and 4 on the pickup selector deliver classic āquackā but with a thicker tonality. An amazing guitar for both clean and distorted tones with enough twang for surf, but thick enough for rock.
Ā
Specs
| Body Material: | Korina |
| Neck Material: | Roasted Maple |
| Fingerboard Material: | Blackwood Tek |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Fret Size: | 22 Medium Jumbo |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Nut: | 43mm Width - Boneite |
| Bridge Pick-up: | 9a5 |
| Middle Pick-up: | 9a5 |
| Neck Pick-up: | 9a5 |
| Bridge: | Wilkinson WVS50 IIK Tremolo |
| Finish: | Korina Burst |
| Case: | None |















