🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

1 / 8
Reverend Lefty Buckshot Electric Guitar - Roasted Neck - Cream
This guitar is all about the pickups. The Greasy T at the bridge delivers fat tone with bite and a percussive attack. The Revtron at the neck puts out a full, warm tone, but it’s a bit leaner than a full-sized humbucker. We positioned it slightly farther from the neck to better match the bridge pickup’s tone and output. If you’re looking for that vintage twang, but thicker and more versatile, then the Buckshot’s for you
Specs
| Body Material: | Korina |
| Neck Material: | Roasted Maple |
| Fingerboard Material: | Blackwood Tek |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Fret Size: | 22 Medium Jumbo |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Nut: | 43mm Width - Boneite |
| Bridge Pick-up: | Greasy T |
| Neck Pick-up: | Revtron |
| Bridge: | Tune-O-Matic with Stop Tail |
| Finish: | Cream |
| Case: | None |
$949.00
Reverend Lefty Buckshot Electric Guitar - Roasted Neck - Cream—
$949.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This guitar is all about the pickups. The Greasy T at the bridge delivers fat tone with bite and a percussive attack. The Revtron at the neck puts out a full, warm tone, but it’s a bit leaner than a full-sized humbucker. We positioned it slightly farther from the neck to better match the bridge pickup’s tone and output. If you’re looking for that vintage twang, but thicker and more versatile, then the Buckshot’s for you
Specs
| Body Material: | Korina |
| Neck Material: | Roasted Maple |
| Fingerboard Material: | Blackwood Tek |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Fret Size: | 22 Medium Jumbo |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Nut: | 43mm Width - Boneite |
| Bridge Pick-up: | Greasy T |
| Neck Pick-up: | Revtron |
| Bridge: | Tune-O-Matic with Stop Tail |
| Finish: | Cream |
| Case: | None |















