
Reverend Manta Ray HB Electric Guitar - Turquoise Flame Maple - Used
This Reverend Manta Ray HB is in excellent condition.
Warm and lively, with the acoustic richness and overtones of a full size semi-hollow. Round enough for jazz, but this ray can sting too, with plenty of sustain and attack for rock and blues. The 1-3/4″ thick body is slim and manageable and the flat top has a clean, fresh look. Solid wood construction is featured throughout, with no plywood. The back, sides and center block are produced from one slab of Korina which is routed from the top, and capped with a solid maple flat top. Excellent sustain and attack are coupled with substantial resonance, for a complex and responsive tone.
Specs
| Body Material: | Maple Top - Korina Back/Sides |
| Neck Material: | Korina |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Nut: | 43mm - Boneite |
| Bridge Pick-up: | HA5 |
| Neck Pick-up: | HA5 |
| Bridge: | Tune-O-Matic with Stop Tail |
| Finish: | Sky Blue Flame Maple |
| Case: | None |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Reverend Manta Ray HB is in excellent condition.
Warm and lively, with the acoustic richness and overtones of a full size semi-hollow. Round enough for jazz, but this ray can sting too, with plenty of sustain and attack for rock and blues. The 1-3/4″ thick body is slim and manageable and the flat top has a clean, fresh look. Solid wood construction is featured throughout, with no plywood. The back, sides and center block are produced from one slab of Korina which is routed from the top, and capped with a solid maple flat top. Excellent sustain and attack are coupled with substantial resonance, for a complex and responsive tone.
Specs
| Body Material: | Maple Top - Korina Back/Sides |
| Neck Material: | Korina |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Nut: | 43mm - Boneite |
| Bridge Pick-up: | HA5 |
| Neck Pick-up: | HA5 |
| Bridge: | Tune-O-Matic with Stop Tail |
| Finish: | Sky Blue Flame Maple |
| Case: | None |















