
Reverend Mercalli 4 FM - Coffee Burst Flame Maple
Big, deep and punchy with excellent clarity is the calling card of the Mercalli. The innovative passive pickups have that vintage warmth, while the five-piece neckĀ and lock down bridge deliver modern punch and sustain!
Specs
| Body Material: | Korina |
| Neck Material: | 5-piece maple/walnut |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Bridge Pick-up: | Thick Brick |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Split Brick |
| Scale Length: | 34" |
| Nut: | 1-21/32" Graphite |
| Finish | Coffee Burst Flame Maple |
| Case: | None |
Original: $949.00
-65%$949.00
$332.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Big, deep and punchy with excellent clarity is the calling card of the Mercalli. The innovative passive pickups have that vintage warmth, while the five-piece neckĀ and lock down bridge deliver modern punch and sustain!
Specs
| Body Material: | Korina |
| Neck Material: | 5-piece maple/walnut |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Bridge Pick-up: | Thick Brick |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Split Brick |
| Scale Length: | 34" |
| Nut: | 1-21/32" Graphite |
| Finish | Coffee Burst Flame Maple |
| Case: | None |























