
Reverend Meshell Ndegeocello Fellowship - Satin Black
The Meshell Ndegeocello Fellowship bass is a collaboration between Reverend and the eclectic bassist known for her versatile chops and soulful phrasing throughout a long and wide-ranging career. Based on our Thundergun platform, this bass is both minimalist and versatile, covering everything from warm jazz, to percussive funk, to aggressive rock. Unique features include: satin finish, reverse headstock, stacked volume/tone knobs, and P-Blade pickup.
Specs
| Body Material: | Korina |
| Neck Material: | 5-piece maple/walnut |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Bridge Pick-up: | - |
| Middle Pick-up: | P-Blade |
| Neck Pick-up: | - |
| Scale Length: | 34" |
| Nut: | 1-21/32" Graphite |
| Finish | Satin Black |
| Case: | None |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Meshell Ndegeocello Fellowship bass is a collaboration between Reverend and the eclectic bassist known for her versatile chops and soulful phrasing throughout a long and wide-ranging career. Based on our Thundergun platform, this bass is both minimalist and versatile, covering everything from warm jazz, to percussive funk, to aggressive rock. Unique features include: satin finish, reverse headstock, stacked volume/tone knobs, and P-Blade pickup.
Specs
| Body Material: | Korina |
| Neck Material: | 5-piece maple/walnut |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Bridge Pick-up: | - |
| Middle Pick-up: | P-Blade |
| Neck Pick-up: | - |
| Scale Length: | 34" |
| Nut: | 1-21/32" Graphite |
| Finish | Satin Black |
| Case: | None |























