
Reverend PA1 Pete Anderson Signature - Satin Rock Orange - Used
This Reverend PA1 Anderson Signature is in excellent condition with no visible signs of wear.
This pre-loved Reverend Pete Anderson PA-1 RT is in emmaculate condition. It is loaded with Reverend Revtron mini-humbuckers that give the guitar some added punch, and increaseds sustain. Although it is fully hollow, it is less likely to feed back thanks to the "Uni-brace", which is a Korina brace that connects the back to the top. This guitar also comes with locking tuners, and a bigsby. If you're looking for a versatile and unique looking hollow body and a great price, then look no further.
Specs
| Body Material: | Laminated Spruce Top - Laminated Maple Back/Sides |
| Neck Material: | Three-Piece Korina |
| Fingerboard Material: | Blackwood Tek |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Nut: | 43mm |
| Bridge Pick-up: | Revtron |
| Neck Pick-up: | Revtron |
| Bridge: | Bigsby B-70 with Roller Bridge |
| Finish: | Satin Rock Orange |
| Case: | Reverend Hardshell Case |
| Weight: | 7 lbs. 8.5 oz. |
| Year: | 2017 |
Original: $949.00
-65%$949.00
$332.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Reverend PA1 Anderson Signature is in excellent condition with no visible signs of wear.
This pre-loved Reverend Pete Anderson PA-1 RT is in emmaculate condition. It is loaded with Reverend Revtron mini-humbuckers that give the guitar some added punch, and increaseds sustain. Although it is fully hollow, it is less likely to feed back thanks to the "Uni-brace", which is a Korina brace that connects the back to the top. This guitar also comes with locking tuners, and a bigsby. If you're looking for a versatile and unique looking hollow body and a great price, then look no further.
Specs
| Body Material: | Laminated Spruce Top - Laminated Maple Back/Sides |
| Neck Material: | Three-Piece Korina |
| Fingerboard Material: | Blackwood Tek |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Nut: | 43mm |
| Bridge Pick-up: | Revtron |
| Neck Pick-up: | Revtron |
| Bridge: | Bigsby B-70 with Roller Bridge |
| Finish: | Satin Rock Orange |
| Case: | Reverend Hardshell Case |
| Weight: | 7 lbs. 8.5 oz. |
| Year: | 2017 |























