
Reverend Pete Anderson Signature - Satin Vintage Clear
Reverend has teamed up with country/roots-rock guitar legend and Grammy winning artist/producer Pete Anderson to design this customized hollowbody. Pete wanted a classic hollow sound and look, but with the ability to play at higher volumes without uncontrollable feedback. So we developed the innovative Uni-Brace, that not only addresses feedback, but also enhances sustain, durability, and clarity. Unique features include: bushing mounted bridge, "R" embossed knobs, back sprayed/logoed pickguard, and 15th fret neck/body joint for better high fret access.
Specs
| Body Material: | Laminated Maple back/sides, Laminated Spruce Top |
| Neck Material: | Three-Piece Korina |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Bridge Pick-up: | CP-90 |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | CP-90 |
| Scale Length: | 24-3/4" |
| Nut: | 1-11/16" Graphite |
| Finish | Satin Vintage Clear |
| Case: | None |
Original: $1,399.00
-65%$1,399.00
$489.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Reverend has teamed up with country/roots-rock guitar legend and Grammy winning artist/producer Pete Anderson to design this customized hollowbody. Pete wanted a classic hollow sound and look, but with the ability to play at higher volumes without uncontrollable feedback. So we developed the innovative Uni-Brace, that not only addresses feedback, but also enhances sustain, durability, and clarity. Unique features include: bushing mounted bridge, "R" embossed knobs, back sprayed/logoed pickguard, and 15th fret neck/body joint for better high fret access.
Specs
| Body Material: | Laminated Maple back/sides, Laminated Spruce Top |
| Neck Material: | Three-Piece Korina |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Bridge Pick-up: | CP-90 |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | CP-90 |
| Scale Length: | 24-3/4" |
| Nut: | 1-11/16" Graphite |
| Finish | Satin Vintage Clear |
| Case: | None |















