
Reverend Reeves Gabrels Spacehawk Signature - Metallic Alpine
The second signature Reverend from The Cure guitarist Reeves Gabrels (formerly with David Bowie, Tin Machine) takes semi-hollow design to another level. The highly resonant body coupled with the revolutionary Railhammer Chisel pickups make for a versatile and uniquely responsive guitar that handles everything from woody clean to high gain mean. Unique features include: forearm contour, sealed body for controlled feedback, on-off toggle switch, custom soft-touch tremolo spring, and push-pull phase switch (in the tone control) to push the sonic boundaries. Finally, an innovative semi-hollow for cutting edge players!
Specs
| Body Material: | Semi-Hollow Korina, Solid Maple Top |
| Neck Material: | Three-Piece Korina |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Bridge Pick-up: | Railhammer Chisel |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Hyper-Vintage |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Nut: | 1-11/16" Graphite |
| Finish | Metallic Alpine |
| Case: | None |
Original: $1,199.00
-65%$1,199.00
$419.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The second signature Reverend from The Cure guitarist Reeves Gabrels (formerly with David Bowie, Tin Machine) takes semi-hollow design to another level. The highly resonant body coupled with the revolutionary Railhammer Chisel pickups make for a versatile and uniquely responsive guitar that handles everything from woody clean to high gain mean. Unique features include: forearm contour, sealed body for controlled feedback, on-off toggle switch, custom soft-touch tremolo spring, and push-pull phase switch (in the tone control) to push the sonic boundaries. Finally, an innovative semi-hollow for cutting edge players!
Specs
| Body Material: | Semi-Hollow Korina, Solid Maple Top |
| Neck Material: | Three-Piece Korina |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Bridge Pick-up: | Railhammer Chisel |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Hyper-Vintage |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Nut: | 1-11/16" Graphite |
| Finish | Metallic Alpine |
| Case: | None |















