
Reverend Rick Vito Signature - Metallic Red
Designed in collaboration with Grammy nominated rock and blues artist Rick Vito. This Art Deco masterpiece is a visual and sonic treat, with unique features including: ebony fretboard, stairstep tuner buttons, pickup pan knob, and included two-tone tapered case. But the big news is the Dual-Pro bridge pickup, based on a mid 1960's Supro pickup. It's a hot single coil with a second blade polepiece in addition to the standard screw polepieces. Imagine P90 meets Tele with humbucker output fat, raw and clear! And we fit it all into a standard size humbucker cover, a first in the industry.
Specs
| Body Material: | Korina |
| Neck Material: | Three-Piece Korina |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Bridge Pick-up: | Dual-Pro |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | CP-90 |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Nut: | 1-11/16" Graphite |
| Finish | Metallic Red |
| Case: | None |
Original: $1,399.00
-65%$1,399.00
$489.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Designed in collaboration with Grammy nominated rock and blues artist Rick Vito. This Art Deco masterpiece is a visual and sonic treat, with unique features including: ebony fretboard, stairstep tuner buttons, pickup pan knob, and included two-tone tapered case. But the big news is the Dual-Pro bridge pickup, based on a mid 1960's Supro pickup. It's a hot single coil with a second blade polepiece in addition to the standard screw polepieces. Imagine P90 meets Tele with humbucker output fat, raw and clear! And we fit it all into a standard size humbucker cover, a first in the industry.
Specs
| Body Material: | Korina |
| Neck Material: | Three-Piece Korina |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Bridge Pick-up: | Dual-Pro |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | CP-90 |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Nut: | 1-11/16" Graphite |
| Finish | Metallic Red |
| Case: | None |















