
Reverend Ron Asheton Signature - Rock Orange
Reverend collaborated with proto-punk guitar legend Ron Asheton (1948-2009) to bring you this unique guitar. Based on our popular Volcano model, this guitar melds three Reverend CP90 pickups with a korina body for a raw, yet fat tone with a percussive attack. The perfect guitar for edgy rock tones, but also versatile enough for just about any situation. Unique features include: lightning bolt body logo, and Ron's signature silkscreened on the back of the headstock.
Specs
| Body Material: | Korina |
| Neck Material: | Three-Piece Korina |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Bridge Pick-up: | CP-90 |
| Middle Pick-up: | CP-90 |
| Neck Pick-up: | CP-90 |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Nut: | 1-11/16" Graphite |
| Finish | Rock Orange |
| Case: | None |
Original: $899.00
-65%$899.00
$314.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Reverend collaborated with proto-punk guitar legend Ron Asheton (1948-2009) to bring you this unique guitar. Based on our popular Volcano model, this guitar melds three Reverend CP90 pickups with a korina body for a raw, yet fat tone with a percussive attack. The perfect guitar for edgy rock tones, but also versatile enough for just about any situation. Unique features include: lightning bolt body logo, and Ron's signature silkscreened on the back of the headstock.
Specs
| Body Material: | Korina |
| Neck Material: | Three-Piece Korina |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Bridge Pick-up: | CP-90 |
| Middle Pick-up: | CP-90 |
| Neck Pick-up: | CP-90 |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Nut: | 1-11/16" Graphite |
| Finish | Rock Orange |
| Case: | None |















