
Reverend Sensei 290 - Cream
Our take on what a classic double-cutaway should be. Full thickness body, and the correct amount of wood where the neck meets the body. All the rawness, midrange presence, and upper-fret access you'd expect, but more versatility, a stable neck joint, and better balance!
Specs
| Body Material: | Korina |
| Neck Material: | Three-Piece Korina |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Bridge Pick-up: | CP-90 |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | CP-90 |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Nut: | 1-11/16" Graphite |
| Finish | Cream |
| Case: | None |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Our take on what a classic double-cutaway should be. Full thickness body, and the correct amount of wood where the neck meets the body. All the rawness, midrange presence, and upper-fret access you'd expect, but more versatility, a stable neck joint, and better balance!
Specs
| Body Material: | Korina |
| Neck Material: | Three-Piece Korina |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Bridge Pick-up: | CP-90 |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | CP-90 |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Nut: | 1-11/16" Graphite |
| Finish | Cream |
| Case: | None |















