
Reverend Sensei 290 Electric Guitar - Cream - Used
This Reverend Sensei 290 Electric Guitar is in very good condition.
Reverend's take on what a classic double-cutaway should be. Full thickness body, and the correct amount of wood where the neck meets the body. All the rawness, midrange presence, and upper-fret access you’d expect, but more versatility, a stable neck joint, and better balance!
Specs
| Body Material: | Korina |
| Neck Material: | Korina |
| Fingerboard Material: | Blackwood Tek |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Nut: | 43mm - Boneite |
| Bridge Pick-up: | 9A5 |
| Neck Pick-up: | 9A5 |
| Bridge: | Tune-O-Matic with Stop Tail |
| Finish: | Cream |
| Case: | None |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Reverend Sensei 290 Electric Guitar is in very good condition.
Reverend's take on what a classic double-cutaway should be. Full thickness body, and the correct amount of wood where the neck meets the body. All the rawness, midrange presence, and upper-fret access you’d expect, but more versatility, a stable neck joint, and better balance!
Specs
| Body Material: | Korina |
| Neck Material: | Korina |
| Fingerboard Material: | Blackwood Tek |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Nut: | 43mm - Boneite |
| Bridge Pick-up: | 9A5 |
| Neck Pick-up: | 9A5 |
| Bridge: | Tune-O-Matic with Stop Tail |
| Finish: | Cream |
| Case: | None |















