
Reverend Sensei JR - Vintage Clear
Do you like single pickup simplicity with your retro cool? Outfitted with one of our own CP90 bridge pickups, this hardtail set-neck guitar brings hot soapbar tone to the table. The rosewood neck, dot inlays, and gloss Korina body add up for more of that vintage vibe. With the bass contour control, the Sensei Jr. might be the most versatile single pickup guitar on the planet!
Specs
| Body Material: | Korina |
| Neck Material: | Three-Piece Korina |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Bridge Pick-up: | CP-90 |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | - |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Nut: | 1-11/16" Graphite |
| Finish | Vintage Clear |
| Case: | None |
Original: $899.00
-65%$899.00
$314.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Do you like single pickup simplicity with your retro cool? Outfitted with one of our own CP90 bridge pickups, this hardtail set-neck guitar brings hot soapbar tone to the table. The rosewood neck, dot inlays, and gloss Korina body add up for more of that vintage vibe. With the bass contour control, the Sensei Jr. might be the most versatile single pickup guitar on the planet!
Specs
| Body Material: | Korina |
| Neck Material: | Three-Piece Korina |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Bridge Pick-up: | CP-90 |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | - |
| Scale Length: | 24 3/4" |
| Nut: | 1-11/16" Graphite |
| Finish | Vintage Clear |
| Case: | None |















