
Squier Affinity Precision Bass - Used
This Squire Affinity Precision Bass is in excellent condition.
This Affinity Precision Bass is the ultimate tool to get you started. With P and J bass pickups for a versatile tonal blend, you can get all the classic Fender sound, while playing with ease up and down the slick modern "C" shape neck.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 34" |
| Bridge Pick-up: | Standard Single Coil J Bass |
| Neck Pick-up: | Standard Split Coil P Bass |
| Finish: | Black Polyurethane |
| Case: | Hybrid Case |
| Weight: | 8 lbs 5 oz |
Original: $149.00
-65%$149.00
$52.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Squire Affinity Precision Bass is in excellent condition.
This Affinity Precision Bass is the ultimate tool to get you started. With P and J bass pickups for a versatile tonal blend, you can get all the classic Fender sound, while playing with ease up and down the slick modern "C" shape neck.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 34" |
| Bridge Pick-up: | Standard Single Coil J Bass |
| Neck Pick-up: | Standard Split Coil P Bass |
| Finish: | Black Polyurethane |
| Case: | Hybrid Case |
| Weight: | 8 lbs 5 oz |























