
Squier Bullet Mustang HH - Rosewood - Black
Perfect for the raucous sound of indie music, the Bullet Mustang HH is just plain fun to play. Powered by a pair of giant-sounding humbucking pickups, it sports a comfortable âCâ-shaped neck with a modern 12â-radius fingerboard and a modern six-saddle hardtail bridge. A tonal powerhouse that punches well above its weight, the Bullet Mustang HH is the ideal instrument to power your next hit.
- One-piece maple neck with âCâ-shaped profile
- 12â-radius rosewood fingerboard with 22 medium jumbo frets
- Dual humbucking pickups
- Three-way toggle pickup switch
- Six-saddle hardtail bridge
- Sealed die-cast tuning machines
Specs
| Body Material: | Basswood |
| Neck Material: | 1-Piece Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | Standard Humbucking |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Standard Humbucking |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 24.75" |
| Nut: | 1.650" Plastic |
| Bridge: | 6 Saddle Modern Hardtail Bridge Squier |
| Finish | Black |
| Case: | None |
Original: $149.99
-65%$149.99
$52.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Perfect for the raucous sound of indie music, the Bullet Mustang HH is just plain fun to play. Powered by a pair of giant-sounding humbucking pickups, it sports a comfortable âCâ-shaped neck with a modern 12â-radius fingerboard and a modern six-saddle hardtail bridge. A tonal powerhouse that punches well above its weight, the Bullet Mustang HH is the ideal instrument to power your next hit.
- One-piece maple neck with âCâ-shaped profile
- 12â-radius rosewood fingerboard with 22 medium jumbo frets
- Dual humbucking pickups
- Three-way toggle pickup switch
- Six-saddle hardtail bridge
- Sealed die-cast tuning machines
Specs
| Body Material: | Basswood |
| Neck Material: | 1-Piece Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Bridge Pick-up: | Standard Humbucking |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Standard Humbucking |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 24.75" |
| Nut: | 1.650" Plastic |
| Bridge: | 6 Saddle Modern Hardtail Bridge Squier |
| Finish | Black |
| Case: | None |















