š Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

1 / 4
Squier Deluxe Jazzmaster with Tremolo - Rosewood - Candy Apple Red
Featuring the same flexible dual-circuit switching and floating tremolo bridge as the original, the Deluxe Jazzmaster Tremolo is an affordable way to get started with authentic Fender sound and style. Sporting dual Jazzmaster single-coil pickups, an Adjusto-matic⢠bridge with vintage-style floating tremolo tailpiece and a comfortable āCā-shaped neck profile, the Deluxe Jazzmaster is a way-cool instrument thatās ready to lend its voice to your music.
Specs
| Body Material: | Basswood |
| Neck Material: | 1-Piece Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | Jazzmaster Single Coil |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Jazzmaster Single Coil |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1 11/16" White PPS |
| Bridge: | Jazzmaster Trem |
| Finish | Candy Apple Red |
| Case: | None |
$649.99
Squier Deluxe Jazzmaster with Tremolo - Rosewood - Candy Apple Redā
$649.99
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Featuring the same flexible dual-circuit switching and floating tremolo bridge as the original, the Deluxe Jazzmaster Tremolo is an affordable way to get started with authentic Fender sound and style. Sporting dual Jazzmaster single-coil pickups, an Adjusto-matic⢠bridge with vintage-style floating tremolo tailpiece and a comfortable āCā-shaped neck profile, the Deluxe Jazzmaster is a way-cool instrument thatās ready to lend its voice to your music.
Specs
| Body Material: | Basswood |
| Neck Material: | 1-Piece Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | Jazzmaster Single Coil |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Jazzmaster Single Coil |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 25.5" |
| Nut: | 1 11/16" White PPS |
| Bridge: | Jazzmaster Trem |
| Finish | Candy Apple Red |
| Case: | None |















