š Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

1 / 2
Squier Vintage Modified Mustang - Fiesta Red
SquierĀ® welcomes its first-ever MustangĀ® guitar to the family in the sleekly diminutive Vintage Modified Mustangāideal for beginning players or those with smaller hands. With its distinctive 24ā scale, dual pickup switches and floating bridge with dynamic vibrato tailpiece this classic includes full-sounding Duncan Designed⢠pickups and a modern 9.5ā fingerboard radius.
Specs
| Body Material: | Basswood |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | Duncan Designed⢠MU-102B Mustang |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Duncan Designed⢠MU-102N Mustang |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 24" |
| Nut: | 1.650" PPS |
| Bridge: | Floating Bridge with Dynamic Vibrato Tailpiece |
| Finish | Fiesta Red |
| Case: | None |
| Classic Short-Scale Length with Vintage Tuners | |
$499.99
Squier Vintage Modified Mustang - Fiesta Redā
$499.99
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
SquierĀ® welcomes its first-ever MustangĀ® guitar to the family in the sleekly diminutive Vintage Modified Mustangāideal for beginning players or those with smaller hands. With its distinctive 24ā scale, dual pickup switches and floating bridge with dynamic vibrato tailpiece this classic includes full-sounding Duncan Designed⢠pickups and a modern 9.5ā fingerboard radius.
Specs
| Body Material: | Basswood |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 9.5" |
| Bridge Pick-up: | Duncan Designed⢠MU-102B Mustang |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | Duncan Designed⢠MU-102N Mustang |
| Fret Size: | Medium Jumbo |
| Scale Length: | 24" |
| Nut: | 1.650" PPS |
| Bridge: | Floating Bridge with Dynamic Vibrato Tailpiece |
| Finish | Fiesta Red |
| Case: | None |
| Classic Short-Scale Length with Vintage Tuners | |















