
Supro Island Series Hampton Guitar - Triple Pickup - Ocean Blue Metallic - Free Gig-Bag
Russo Music Exclusive: Free High Quality 4G Gator Gig-Bag with purchase!
The Hampton is a 21st-century update of the Supro electric solidbody guitar. The elegant comfort of the 1960âs-era beveled-edge Ozark body shape and the mighty sound of the original field-coil pickups have been enhanced with an ultra-fast satin neck, Tune-o-matic bridge and updated wave tailpiece.
The result is a modern playerâs instrument with old-school style and authentic Supro tone!
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Bridge Pick-up: | Gold Foil Mini Single-Coil |
| Middle Pick-up: | Gold Foil Mini Single-Coil |
| Neck Pick-up: | Gold Foil Mini Single-Coil |
| Fretboard Radius: | 12" |
| Scale Length: | 25.5" |
| Bridge: | Wave tailpiece |
| Finish | Ocean Blue Metallic |
| Case: | None |
| 50âs-wiring volume and tone controls | |
Island Series Guitars
The Island Series guitars are updated, high-performance instruments based on the 1962 version of the Supro Ozark. The timeless curves of this vintage solidbody design have been enhanced with ergonomic set-neck construction, satin-neck finish and comfortable 12â radius with rolled fretboard edges.
All three of the Supro Island Series models come equipped with vintage Gold Foil pickupsâaccurate replicas of the original Supro âClear-toneâ pickups of the 50s and 60s. These unique, field-coil pickups are low-noise single coils with no pole pieces, an extra-wide magnetic field and a huge, broadband tone. The Island Series guitars are available in single, double and triple pickup configurations with a range of unique metallic colors, as well as black, white or tobacco flame maple.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Russo Music Exclusive: Free High Quality 4G Gator Gig-Bag with purchase!
The Hampton is a 21st-century update of the Supro electric solidbody guitar. The elegant comfort of the 1960âs-era beveled-edge Ozark body shape and the mighty sound of the original field-coil pickups have been enhanced with an ultra-fast satin neck, Tune-o-matic bridge and updated wave tailpiece.
The result is a modern playerâs instrument with old-school style and authentic Supro tone!
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Bridge Pick-up: | Gold Foil Mini Single-Coil |
| Middle Pick-up: | Gold Foil Mini Single-Coil |
| Neck Pick-up: | Gold Foil Mini Single-Coil |
| Fretboard Radius: | 12" |
| Scale Length: | 25.5" |
| Bridge: | Wave tailpiece |
| Finish | Ocean Blue Metallic |
| Case: | None |
| 50âs-wiring volume and tone controls | |
Island Series Guitars
The Island Series guitars are updated, high-performance instruments based on the 1962 version of the Supro Ozark. The timeless curves of this vintage solidbody design have been enhanced with ergonomic set-neck construction, satin-neck finish and comfortable 12â radius with rolled fretboard edges.
All three of the Supro Island Series models come equipped with vintage Gold Foil pickupsâaccurate replicas of the original Supro âClear-toneâ pickups of the 50s and 60s. These unique, field-coil pickups are low-noise single coils with no pole pieces, an extra-wide magnetic field and a huge, broadband tone. The Island Series guitars are available in single, double and triple pickup configurations with a range of unique metallic colors, as well as black, white or tobacco flame maple.















