
Taylor 110E Spruce Dreadnought
Like the 200 Series, the sapele 100 Series incorporates layered back and sides, which offer extra resilience to fluctuating climate conditions, and a slightly narrower 1 11/16-inch neck. Itâs one of the best full-size guitars youâll find for the money, especially with the availability of Taylorâs Expression System 2 pickup. It makes a viable performance tool, a great entry-level guitar, or a second utility guitar for alternate tunings.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Layered Sapele |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Dreadnought |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Bracing: | Forward Shifted Pattern |
| Nut: | 1-11/16" Nubone Nut |
| Electronics: | Expression System 2 |
| Case: | Taylor Gig Bag |
Original: $599.00
-65%$599.00
$209.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Like the 200 Series, the sapele 100 Series incorporates layered back and sides, which offer extra resilience to fluctuating climate conditions, and a slightly narrower 1 11/16-inch neck. Itâs one of the best full-size guitars youâll find for the money, especially with the availability of Taylorâs Expression System 2 pickup. It makes a viable performance tool, a great entry-level guitar, or a second utility guitar for alternate tunings.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Layered Sapele |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Dreadnought |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Bracing: | Forward Shifted Pattern |
| Nut: | 1-11/16" Nubone Nut |
| Electronics: | Expression System 2 |
| Case: | Taylor Gig Bag |























