🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

1 / 4
Taylor 114CE-N Nylon Grand Auditorium Walnut / Sitka with Electronics - Natural
It’s fun to explore the unique sonic flavors and textures of a nylon-string guitar. The Grand Auditorium 114ce-N serves up an inviting option, blending legendary Taylor playability with clear, balanced acoustic tone. The guitar is strung with D’Addario’s Pro-Arté Carbon Hard Tension strings, which feature carbon treble strings and Dynacore composite core bass strings. These blend the musicality of a traditional gut string with a richer, louder modern voice that players will love. The guitar’s layered walnut back and sides are paired with a solid Sitka spruce top, and modern amenities include a cutaway and onboard ES-N electronics, plus a convenient gig bag for easy portability. However you plan to use it, a nylon-string guitar will make an inspiring addition to your acoustic toolbox.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Walnut |
| Neck Material: | Tropical Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Grand Auditorium |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Bracing: | Nylon Bracing |
| Nut: | 1-7/8" Tusq |
| Electronics: | ES-N |
| Case: | Gig Bag |
$899.00
Taylor 114CE-N Nylon Grand Auditorium Walnut / Sitka with Electronics - Natural—
$899.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
It’s fun to explore the unique sonic flavors and textures of a nylon-string guitar. The Grand Auditorium 114ce-N serves up an inviting option, blending legendary Taylor playability with clear, balanced acoustic tone. The guitar is strung with D’Addario’s Pro-Arté Carbon Hard Tension strings, which feature carbon treble strings and Dynacore composite core bass strings. These blend the musicality of a traditional gut string with a richer, louder modern voice that players will love. The guitar’s layered walnut back and sides are paired with a solid Sitka spruce top, and modern amenities include a cutaway and onboard ES-N electronics, plus a convenient gig bag for easy portability. However you plan to use it, a nylon-string guitar will make an inspiring addition to your acoustic toolbox.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Walnut |
| Neck Material: | Tropical Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Grand Auditorium |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Bracing: | Nylon Bracing |
| Nut: | 1-7/8" Tusq |
| Electronics: | ES-N |
| Case: | Gig Bag |























