
Taylor 150E 12-String Dreadnought - 2016
For years, Taylor’s sleek, ultra-playable necks have helped define a great 12-string experience. The 12-string Dreadnought 150e fits that signature playability and tonal clarity into an affordable package, making a quality 12-string more accessible to budget-minded players looking to broaden their musical palette. The Dreadnought body’s strong low-end response balances well with the crisp octave shimmer, producing a tone that’s lush and articulate, with lots of dynamic range. Features include layered sapele back and sides, a solid Sitka spruce top, 1-7/8-inch neck, matte-finish body, black binding and pickguard, and Taylor’s Expression System 2 pickup.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Layered Sapele |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Dreadnought |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Bracing: | 100/200 Series 12 String |
| Nut: | 1-7/8" Nubone Nut |
| Electronics: | Expression System 2 |
| Case: | Taylor Gig Bag |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
For years, Taylor’s sleek, ultra-playable necks have helped define a great 12-string experience. The 12-string Dreadnought 150e fits that signature playability and tonal clarity into an affordable package, making a quality 12-string more accessible to budget-minded players looking to broaden their musical palette. The Dreadnought body’s strong low-end response balances well with the crisp octave shimmer, producing a tone that’s lush and articulate, with lots of dynamic range. Features include layered sapele back and sides, a solid Sitka spruce top, 1-7/8-inch neck, matte-finish body, black binding and pickguard, and Taylor’s Expression System 2 pickup.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Layered Sapele |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Dreadnought |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Bracing: | 100/200 Series 12 String |
| Nut: | 1-7/8" Nubone Nut |
| Electronics: | Expression System 2 |
| Case: | Taylor Gig Bag |





















