
Taylor 214E Deluxe Spruce Grand Auditorium - Natural
The distinctive 200 Series Deluxe category is loaded with high-end performance appeal. The 214e DLX features the musically versatile Grand Auditorium body style with layered Indian rosewood back and sides, a solid Sitka spruce top, a full-gloss body, white binding, Small Diamond fretboard inlays, and Taylor Expression System 2 electronics. The guitar ships in a Taylor standard hardshell case.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Layered Rosewood |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Grand Auditorium |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Bracing: | Forward Shifted Pattern |
| Nut: | 1-11/16" Nubone Nut |
| Electronics: | Expression System 2 |
| Case: | Taylor Hardshell |
Original: $1,099.00
-65%$1,099.00
$384.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The distinctive 200 Series Deluxe category is loaded with high-end performance appeal. The 214e DLX features the musically versatile Grand Auditorium body style with layered Indian rosewood back and sides, a solid Sitka spruce top, a full-gloss body, white binding, Small Diamond fretboard inlays, and Taylor Expression System 2 electronics. The guitar ships in a Taylor standard hardshell case.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Layered Rosewood |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Grand Auditorium |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Bracing: | Forward Shifted Pattern |
| Nut: | 1-11/16" Nubone Nut |
| Electronics: | Expression System 2 |
| Case: | Taylor Hardshell |























