
Taylor 314CE Nylon Spruce Grand Auditorium - Natural
This nylon-string Grand Auditorium balances sapele's bright and lively tone with the naturally mellow flavors of the nylon sound. It's a great option for players who favor the comfort and intimate feel of a small-body acoustic and crave modern steel-string features like a cutaway and an onboard pickup on a nylon-string guitar. Appointments include black binding, Italian acrylic dot fretboard inlays, and a 3-ring rosette. The guitar incorporates a Venetian cutaway, comes equipped with Taylor's ES-N pickup, and ships in a Taylor deluxe hardshell case.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Sapele |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Grand Auditorium |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Bracing: | Nylon Bracing |
| Nut: | 1-7/8" Tusq Nut |
| Electronics: | ES-N Taylor Nylon |
| Case: | Taylor HardShell |
Original: $2,499.00
-65%$2,499.00
$874.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This nylon-string Grand Auditorium balances sapele's bright and lively tone with the naturally mellow flavors of the nylon sound. It's a great option for players who favor the comfort and intimate feel of a small-body acoustic and crave modern steel-string features like a cutaway and an onboard pickup on a nylon-string guitar. Appointments include black binding, Italian acrylic dot fretboard inlays, and a 3-ring rosette. The guitar incorporates a Venetian cutaway, comes equipped with Taylor's ES-N pickup, and ships in a Taylor deluxe hardshell case.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Sapele |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Grand Auditorium |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Bracing: | Nylon Bracing |
| Nut: | 1-7/8" Tusq Nut |
| Electronics: | ES-N Taylor Nylon |
| Case: | Taylor HardShell |























