
Taylor 316CE Spruce Grand Symphony - Natural
The cutaway acoustic/electric 316ce features Taylor’s Grand Symphony body shape, which yields a powerful voice characterized by a deep bass, thick treble notes, and impressive volume and sustain. Sapele’s natural treble brightness is balanced by the bigger body’s tonal output, making the guitar a robust strummer and lively flatpicker with broad dynamic range. Appointments include black binding, a black pickguard, Italian acrylic dot fretboard inlays, and a 3-ring rosette. The guitar comes equipped with Taylor’s Expression System 2 pickup and ships in a Taylor deluxe hardshell case.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Sapele |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Grand Symphony |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Bracing: | Forward Shifted Pattern with Relief Rout |
| Nut: | 1-3/4" Tusq Nut |
| Electronics: | Expression System 2 |
| Case: | Taylor HardShell |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The cutaway acoustic/electric 316ce features Taylor’s Grand Symphony body shape, which yields a powerful voice characterized by a deep bass, thick treble notes, and impressive volume and sustain. Sapele’s natural treble brightness is balanced by the bigger body’s tonal output, making the guitar a robust strummer and lively flatpicker with broad dynamic range. Appointments include black binding, a black pickguard, Italian acrylic dot fretboard inlays, and a 3-ring rosette. The guitar comes equipped with Taylor’s Expression System 2 pickup and ships in a Taylor deluxe hardshell case.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Sapele |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Grand Symphony |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Bracing: | Forward Shifted Pattern with Relief Rout |
| Nut: | 1-3/4" Tusq Nut |
| Electronics: | Expression System 2 |
| Case: | Taylor HardShell |























