
Taylor 322E Mahogany Grand Concert - Shaded Edgeburst
This non-cutaway mahogany-top Grand Concert will appeal to rootsy fingerstyle players craving a comfortable playing experience. The 24-7/8-inch neck makes fretting and bending strings easier, while the blackwood/mahogany wood pairing yields a surprisingly warm and dynamic tonal response for a smaller body. A smooth shaded edgeburst adds a tasteful vintage look that complements the rich-grained mahogany top. Appointments include a black pickguard, Italian acrylic small diamond fretboard inlays, black binding with crisp white top trim, 3-ring rosette, and satin finish. The guitar also comes equipped with Expression System 2 electronics for a smooth plug-and-play experience..
Specs
| Body Top: | Tropical Mahogany |
| Body Back/Sides | Tasmanian Blackwood |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Grand Concert |
| Scale Length: | 24-7/8" |
| Bracing: | Standard with Relief Rout |
| Nut: | 1-3/4" Tusq Nut |
| Electronics: | Expression System 2 |
| Case: | Taylor Deluxe Hardshell Brown |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This non-cutaway mahogany-top Grand Concert will appeal to rootsy fingerstyle players craving a comfortable playing experience. The 24-7/8-inch neck makes fretting and bending strings easier, while the blackwood/mahogany wood pairing yields a surprisingly warm and dynamic tonal response for a smaller body. A smooth shaded edgeburst adds a tasteful vintage look that complements the rich-grained mahogany top. Appointments include a black pickguard, Italian acrylic small diamond fretboard inlays, black binding with crisp white top trim, 3-ring rosette, and satin finish. The guitar also comes equipped with Expression System 2 electronics for a smooth plug-and-play experience..
Specs
| Body Top: | Tropical Mahogany |
| Body Back/Sides | Tasmanian Blackwood |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Grand Concert |
| Scale Length: | 24-7/8" |
| Bracing: | Standard with Relief Rout |
| Nut: | 1-3/4" Tusq Nut |
| Electronics: | Expression System 2 |
| Case: | Taylor Deluxe Hardshell Brown |























