
Taylor 324 Mahogany Grand Auditorium - Shaded Edgeburst
A rich-grained mahogany shaded edgeburst top paired with African sapele back and sides give our medium-size Grand Auditorium body plenty of tonal and visual character. The clear, punchy midrange behaves well in a mix with other instruments, and delivers the kind of musical versatility that make this a reliable guitar in a variety of playing scenarios. Traditional appointments complement mahogany’s dark, vintage looks.
Specs
| Body Top: | Tropical Mahogany |
| Body Back/Sides | Sapele |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Grand Auditorium |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Bracing: | Forward Shifted Pattern with Relief Rout |
| Nut: | 1-3/4" Tusq Nut |
| Electronics: | None |
| Case: | Taylor Deluxe Hardshell Brown |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A rich-grained mahogany shaded edgeburst top paired with African sapele back and sides give our medium-size Grand Auditorium body plenty of tonal and visual character. The clear, punchy midrange behaves well in a mix with other instruments, and delivers the kind of musical versatility that make this a reliable guitar in a variety of playing scenarios. Traditional appointments complement mahogany’s dark, vintage looks.
Specs
| Body Top: | Tropical Mahogany |
| Body Back/Sides | Sapele |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Grand Auditorium |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Bracing: | Forward Shifted Pattern with Relief Rout |
| Nut: | 1-3/4" Tusq Nut |
| Electronics: | None |
| Case: | Taylor Deluxe Hardshell Brown |























