
Taylor 412E Grand Concert - Rosewood Special Edition
The comfortably compact Grand Concert 412e-R LTD makes a wonderful fingerstyle guitar, combining a balanced, articulate voice with Indian rosewood’s broad sonic range and complexity, and of course signature Taylor playability. The result is a guitar with pleasing tonal definition that will fit well into a variety of playing scenarios, from solo fingerstyle to live performance and recording with other instruments. Taylor’s Performance bracing bolsters the tonal output and sustain, while aesthetic details include satin-finish back and sides, a gloss top, and other standard 400 Series appointments, including Italian acrylic dot inlays, white binding, a 3-ring rosette, and Taylor nickel tuners. The guitar includes a Special Edition label and ships in a Taylor deluxe hardshell case.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Indian Rosewood |
| Neck Material: | Tropical Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Grand Concert |
| Scale Length: | 24-7/8" |
| Bracing: | Performance with Relief Rout |
| Nut: | 1 3/4" Tusq Nut |
| Electronics: | Expression System 2 |
| Case: | Taylor Deluxe Hardshell Brown |
Original: $1,799.00
-65%$1,799.00
$629.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The comfortably compact Grand Concert 412e-R LTD makes a wonderful fingerstyle guitar, combining a balanced, articulate voice with Indian rosewood’s broad sonic range and complexity, and of course signature Taylor playability. The result is a guitar with pleasing tonal definition that will fit well into a variety of playing scenarios, from solo fingerstyle to live performance and recording with other instruments. Taylor’s Performance bracing bolsters the tonal output and sustain, while aesthetic details include satin-finish back and sides, a gloss top, and other standard 400 Series appointments, including Italian acrylic dot inlays, white binding, a 3-ring rosette, and Taylor nickel tuners. The guitar includes a Special Edition label and ships in a Taylor deluxe hardshell case.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Indian Rosewood |
| Neck Material: | Tropical Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Grand Concert |
| Scale Length: | 24-7/8" |
| Bracing: | Performance with Relief Rout |
| Nut: | 1 3/4" Tusq Nut |
| Electronics: | Expression System 2 |
| Case: | Taylor Deluxe Hardshell Brown |























