
Taylor 412E Limited Indian Rosewood Back And Sides - Sitka Spruce Top - Used
Specs
| Top Material: | Sitka Spruce |
| Back/Sides Material: | Indian Rosewood |
| Neck Material: | Tropical Mahogany |
| Fingerboard Material: | West African Ebony |
| Body Shape: | Grand Concert |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Scale Length: | 24-7/8" |
| Nut: | Tusq |
| Bracing: | Performance with Relief Rout |
| Electronics: | Expression System® 2 |
| Finish: | Natural |
| Case: | Taylor Deluxe Hardshell Brown |
Original: $1,229.99
-65%$1,229.99
$430.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specs
| Top Material: | Sitka Spruce |
| Back/Sides Material: | Indian Rosewood |
| Neck Material: | Tropical Mahogany |
| Fingerboard Material: | West African Ebony |
| Body Shape: | Grand Concert |
| Fingerboard Radius: | 16" |
| Scale Length: | 24-7/8" |
| Nut: | Tusq |
| Bracing: | Performance with Relief Rout |
| Electronics: | Expression System® 2 |
| Finish: | Natural |
| Case: | Taylor Deluxe Hardshell Brown |























