
Taylor 522E Grand Concert 12-Fret - Shaded Edge Burst
Taylor’s compact Grand Concert 12-fret guitars deliver a uniquely inspiring playing experience. The shorter 12-fret neck and 24-7/8-inch scale length create a slinky handfeel that makes fretting and bending strings easier, and the different bridge placement articulates the top in a way that produces a remarkably powerful voice for a small body. Under the hood, Taylor’s Performance bracing is optimized for each particular model, and on this all-mahogany 12-fret, players can expect more warmth, power and responsiveness than ever. Noteworthy aesthetic touches include a shaded edgeburst body and neck, faux tortoise shell binding, a rosette of faux tortoise shell framed by grained ivoroid, and a grained ivoroid Century fretboard inlay. With Taylor’s onboard Expression System 2 pickup and preamp, all your expressive playing nuances will translate into your amplified sound.
Specs
| Body Top: | Tropical Mohogany |
| Body Back/Sides | Tropical Mohogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Grand Concert |
| Scale Length: | 24-7/8" |
| Bracing: | Standard with Relief Rout |
| Nut: | 1-3/4" Tusq nut |
| Electronics: | Expression System 2 |
| Case: | Taylor Deluxe Hardshell Brown |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Taylor’s compact Grand Concert 12-fret guitars deliver a uniquely inspiring playing experience. The shorter 12-fret neck and 24-7/8-inch scale length create a slinky handfeel that makes fretting and bending strings easier, and the different bridge placement articulates the top in a way that produces a remarkably powerful voice for a small body. Under the hood, Taylor’s Performance bracing is optimized for each particular model, and on this all-mahogany 12-fret, players can expect more warmth, power and responsiveness than ever. Noteworthy aesthetic touches include a shaded edgeburst body and neck, faux tortoise shell binding, a rosette of faux tortoise shell framed by grained ivoroid, and a grained ivoroid Century fretboard inlay. With Taylor’s onboard Expression System 2 pickup and preamp, all your expressive playing nuances will translate into your amplified sound.
Specs
| Body Top: | Tropical Mohogany |
| Body Back/Sides | Tropical Mohogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Grand Concert |
| Scale Length: | 24-7/8" |
| Bracing: | Standard with Relief Rout |
| Nut: | 1-3/4" Tusq nut |
| Electronics: | Expression System 2 |
| Case: | Taylor Deluxe Hardshell Brown |























