🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

1 / 4
Taylor 810E - Deluxe Dreadnought
Dreadnought players will love the sleek feel of the rounded radius armrest on the rosewood/spruce 810e DLX, especially since the body’s wider waist naturally causes the guitar to sit higher in a player’s lap and push the lower bout (and potentially one’s picking arm) higher as a result. The guitar boasts a bundle a tone-enhancing refinements that help unleash driving low-end power with a vibrant upper register. Even better, 800 Deluxe models feature premium Adirondack spruce bracing, which in this case will reward hearty flatpickers with extra dynamic range, bold top-end punch, a robust projection. Premium appointments include Gotoh 510 tuners, which sport a 21:1 gear ratio for ultra-fine tuning control, maple binding and back strip, rosewood top edge trim, a rosewood pickguard, mother-of-pearl Element fretboard inlays, a smoky ebony fretboard, and Taylor’s natural-sounding Expression System 2 pickup and preamp.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | East Indian Rosewood |
| Neck Material: | Tropical Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Dreadnought |
| Scale Length: | 25.5" |
| Bracing: | Advanced Performance with Relief Rout |
| Nut: | 1 3/4" Tusq |
| Electronics: | Expression System 2 |
| Case: | Taylor Deluxe Hardshell Brown |
$3,899.00
Taylor 810E - Deluxe Dreadnought—
$3,899.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Dreadnought players will love the sleek feel of the rounded radius armrest on the rosewood/spruce 810e DLX, especially since the body’s wider waist naturally causes the guitar to sit higher in a player’s lap and push the lower bout (and potentially one’s picking arm) higher as a result. The guitar boasts a bundle a tone-enhancing refinements that help unleash driving low-end power with a vibrant upper register. Even better, 800 Deluxe models feature premium Adirondack spruce bracing, which in this case will reward hearty flatpickers with extra dynamic range, bold top-end punch, a robust projection. Premium appointments include Gotoh 510 tuners, which sport a 21:1 gear ratio for ultra-fine tuning control, maple binding and back strip, rosewood top edge trim, a rosewood pickguard, mother-of-pearl Element fretboard inlays, a smoky ebony fretboard, and Taylor’s natural-sounding Expression System 2 pickup and preamp.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | East Indian Rosewood |
| Neck Material: | Tropical Mahogany |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Dreadnought |
| Scale Length: | 25.5" |
| Bracing: | Advanced Performance with Relief Rout |
| Nut: | 1 3/4" Tusq |
| Electronics: | Expression System 2 |
| Case: | Taylor Deluxe Hardshell Brown |























