
Vigier G.V. Rock - Revolutionary Red Matte - With Rock Gig Bag - Used
This G.V. Rock is in very good condition with light player wear, minor wear on peghead, and original pick-ups included ( not installed ).
Vigier's GV Rock is a carved top single cutaway electric, with a heeled bolt-on neck joint. This particular guitar features aftermarket EMG 57/66 pickups, and its original Amber pickups are included. Vigier's hardtail bridge and tailpiece and locking tuners keep intonation in check, and it also features a removable zero fret.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Fret Size: | Medium |
| Nut: | Teflon |
| Bridge Pick-up: | EMG 57/66 |
| Neck Pick-up: | EMG 57/66 |
| Bridge: | Vigier Stoptail |
| Finish: | Revolutionary Red Matte |
| Case: | Non-Original Gig Bag |
| Weight: | 8 lbs, 11 oz |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This G.V. Rock is in very good condition with light player wear, minor wear on peghead, and original pick-ups included ( not installed ).
Vigier's GV Rock is a carved top single cutaway electric, with a heeled bolt-on neck joint. This particular guitar features aftermarket EMG 57/66 pickups, and its original Amber pickups are included. Vigier's hardtail bridge and tailpiece and locking tuners keep intonation in check, and it also features a removable zero fret.
Specs
| Body Material: | Alder |
| Neck Material: | Maple |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Fret Size: | Medium |
| Nut: | Teflon |
| Bridge Pick-up: | EMG 57/66 |
| Neck Pick-up: | EMG 57/66 |
| Bridge: | Vigier Stoptail |
| Finish: | Revolutionary Red Matte |
| Case: | Non-Original Gig Bag |
| Weight: | 8 lbs, 11 oz |























