
Gibson 2016 ES-Les Paul - Faded Lightburst - Used
This Gibson 2016 ES-Les Paul is in excellent condition.
The ES-Les Paul has already proved itself a modern classic and the 2016 Semi-meets-solid construction model from Gibson Memphis is set to be better than ever.
Specs
| Body Material: | Maple/Poplar/Maple |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12 " |
| Scale Length: | 24.75" |
| Nut: | 1.6875" - Bone |
| Bridge Pick-up: | MHS Humbucker |
| Neck Pick-up: | MHS Humbucker |
| Bridge: | ABR-1 |
| Finish: | Faded Lightburst |
| Case: | Hard Shell |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Gibson 2016 ES-Les Paul is in excellent condition.
The ES-Les Paul has already proved itself a modern classic and the 2016 Semi-meets-solid construction model from Gibson Memphis is set to be better than ever.
Specs
| Body Material: | Maple/Poplar/Maple |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12 " |
| Scale Length: | 24.75" |
| Nut: | 1.6875" - Bone |
| Bridge Pick-up: | MHS Humbucker |
| Neck Pick-up: | MHS Humbucker |
| Bridge: | ABR-1 |
| Finish: | Faded Lightburst |
| Case: | Hard Shell |























