
Gibson 2016 ES-Les Paul Studio - Ginger Burst - Used
This Gibson 2016 ES-Les Paul Studio is in very good condition.
Blending the popular ES-Les Paul's clever hybrid build and styling, the new ES-Les Paul studio marries semi-meets-solid construction in an outstandingly versatile guitar.
Specs
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12 " |
| Scale Length: | 24.75" |
| Nut: | 1.6875" |
| Bridge Pick-up: | Super '57 Classic |
| Neck Pick-up: | '57 Classic |
| Bridge: | ABR-1 style |
| Finish: | Ginger Burst |
| Case: | Hard Shell |
Original: $1,499.00
-65%$1,499.00
$524.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Gibson 2016 ES-Les Paul Studio is in very good condition.
Blending the popular ES-Les Paul's clever hybrid build and styling, the new ES-Les Paul studio marries semi-meets-solid construction in an outstandingly versatile guitar.
Specs
| Body Material: | Maple |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 12 " |
| Scale Length: | 24.75" |
| Nut: | 1.6875" |
| Bridge Pick-up: | Super '57 Classic |
| Neck Pick-up: | '57 Classic |
| Bridge: | ABR-1 style |
| Finish: | Ginger Burst |
| Case: | Hard Shell |























