
Ibanez 5-String SR Series - Quilted Maple - Dragon Eye Burst
For 30 years the SR has given bass players a modern alternative. With its continued popularity, Ibanez is constantly endeavoring to answer the wider needs of a variety of players, at a variety of budgets. But no matter what the specs, the heart is the same-the 5-String SR continues to excite with its smooth, fast neck, lightweight body, and perfectly matched electronics.
Specs
| Body Material: | Quilted Maple top/Mahogany body |
| Neck Material: | 5pc Maple/Rosewood |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 305mm |
| Bridge Pick-up: | PowerSpan Dual Coil bridge |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | PowerSpan Dual Coil neck |
| Fret Size: | Medium |
| Scale Length: | 34" |
| Nut: | 45mm Bone |
| Bridge: | Accu-cast B305 bridge |
| Finish | Dragon Eye Burst |
| Case: | None |
Original: $579.99
-65%$579.99
$203.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
For 30 years the SR has given bass players a modern alternative. With its continued popularity, Ibanez is constantly endeavoring to answer the wider needs of a variety of players, at a variety of budgets. But no matter what the specs, the heart is the same-the 5-String SR continues to excite with its smooth, fast neck, lightweight body, and perfectly matched electronics.
Specs
| Body Material: | Quilted Maple top/Mahogany body |
| Neck Material: | 5pc Maple/Rosewood |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Fingerboard Radius: | 305mm |
| Bridge Pick-up: | PowerSpan Dual Coil bridge |
| Middle Pick-up: | - |
| Neck Pick-up: | PowerSpan Dual Coil neck |
| Fret Size: | Medium |
| Scale Length: | 34" |
| Nut: | 45mm Bone |
| Bridge: | Accu-cast B305 bridge |
| Finish | Dragon Eye Burst |
| Case: | None |























