
Takamine GD30CE-12 12-String Dreadnought With Cutaway - Solid Spruce Top - Black
Ready for any performance situation, the GD30CE-12 features a solid spruce top and mahogany back and sides that produce a rich, resonant sound. The slim mahogany neck and 12â-radius rosewood fingerboard provide great feel and playability, while the onboard Takamine TP-4TD preamp system gives you a built-in tuner and three-band EQ and gain controls for excellent amplified performance and versatility.
Specs
| Body Top: | Solid Spruce |
| Body Back/Sides | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Body Shape: | Dreadnought |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Neck Profile: | Slim |
| Nut: | 1.875" Synthetic Bone |
| Electronics: | Takamine TP-4TD |
| Case: | None |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ready for any performance situation, the GD30CE-12 features a solid spruce top and mahogany back and sides that produce a rich, resonant sound. The slim mahogany neck and 12â-radius rosewood fingerboard provide great feel and playability, while the onboard Takamine TP-4TD preamp system gives you a built-in tuner and three-band EQ and gain controls for excellent amplified performance and versatility.
Specs
| Body Top: | Solid Spruce |
| Body Back/Sides | Mahogany |
| Neck Material: | Mahogany |
| Fingerboard Material: | Rosewood |
| Body Shape: | Dreadnought |
| Fingerboard Radius: | 12" |
| Neck Profile: | Slim |
| Nut: | 1.875" Synthetic Bone |
| Electronics: | Takamine TP-4TD |
| Case: | None |























