
Taylor 356CE Spruce Grand Symphony 12-String- Natural
The Taylor 356ce Sapele/Spruce Grand Symphony 12-string Acoustic-Electric Guitar shares the richness of the 300 Series solid-wood acoustic experience. Sapele has mahogany’s lively tonal response and, together with a gloss-finish Sitka spruce top, rings out with a brightness and clarity that give these guitars a definitive Taylor voice. Black binding flanks sapele’s ribbon-like grain, with large pearl fretboard dots adding a traditional touch.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Sapele |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Grand Symphony |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Bracing: | 12-String Bracing with Relief Route |
| Nut: | 1-7/8" Tusq nut |
| Electronics: | Expression System 2 |
| Case: | Taylor Deluxe Hardshell Brown |
Original: $2,099.00
-65%$2,099.00
$734.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Taylor 356ce Sapele/Spruce Grand Symphony 12-string Acoustic-Electric Guitar shares the richness of the 300 Series solid-wood acoustic experience. Sapele has mahogany’s lively tonal response and, together with a gloss-finish Sitka spruce top, rings out with a brightness and clarity that give these guitars a definitive Taylor voice. Black binding flanks sapele’s ribbon-like grain, with large pearl fretboard dots adding a traditional touch.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Sapele |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Grand Symphony |
| Scale Length: | 25 1/2" |
| Bracing: | 12-String Bracing with Relief Route |
| Nut: | 1-7/8" Tusq nut |
| Electronics: | Expression System 2 |
| Case: | Taylor Deluxe Hardshell Brown |























