
Taylor 458E Spruce Grand Orchestra 12-String - Natural
Taylor's Grand Orchestra 12-strings are voiced to pump out a powerful sound loaded with lush detail and richly ringing octave shimmer. The ovangkol/spruce 458e leverages ovangkol's naturally full-range tone profile - similar to that of rosewood with a bit more midrange - to create an expansive, well-balanced 12-string sound. Lively strummers will enjoy exploring the expressive musical personality of this big-bodied acoustic. With Taylor's onboard Expression System 2 electronics, all that double-course detail will translate into a clear amplified voice.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Ovangkol |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Grand Orchestra |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Bracing: | Standard with Relief Rout |
| Nut: | 1-7/8" Tusq nut |
| Electronics: | Expression System 2 |
| Case: | Taylor Deluxe Hardshell Brown |
Original: $2,399.00
-65%$2,399.00
$839.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Taylor's Grand Orchestra 12-strings are voiced to pump out a powerful sound loaded with lush detail and richly ringing octave shimmer. The ovangkol/spruce 458e leverages ovangkol's naturally full-range tone profile - similar to that of rosewood with a bit more midrange - to create an expansive, well-balanced 12-string sound. Lively strummers will enjoy exploring the expressive musical personality of this big-bodied acoustic. With Taylor's onboard Expression System 2 electronics, all that double-course detail will translate into a clear amplified voice.
Specs
| Body Top: | Sitka Spruce |
| Body Back/Sides | Ovangkol |
| Fingerboard Material: | Ebony |
| Body Shape: | Grand Orchestra |
| Scale Length: | 25-1/2" |
| Bracing: | Standard with Relief Rout |
| Nut: | 1-7/8" Tusq nut |
| Electronics: | Expression System 2 |
| Case: | Taylor Deluxe Hardshell Brown |























